Torma Noémi
Sportpszichológus
Pszichológiai konzultáció


Gyermek-pszichológia
A gyermekkor során is akadhatnak olyan nehézségek, melyeket a kisgyerek nem, vagy csak nehezen tud egyedül leküzdeni. Ez lehet egy új intézménybe való bekerülés, kistestvér születése, egy szeretett személy elvesztése és megannyi más dolog, mely az ő alkalmazkodóképességüket is igénybe veszi. Mivel a gyerekek még nem túl gyakorlottak érzelmeik kifejezésében és kezelésében nehézségeiket gyakran valamilyen viselkedésben, esetleg testi tünetben jelenítik meg. Ez az, ami a környezet számára feltűnik és a szülőt segítségkérésre motiválja.
Mivel a probléma nyitja gyakran abban rejlik, hogy a gyermek még nem rendelkezik megfelelő énerővel a valós eseményekkel való szembesüléshez a terápiában szimbólumok segítségével dolgozunk, azaz a gyermeki fantáziát mozgósítjuk a megoldások megtalálásához. Épp ezért a gyermekek terápiájában leggyakrabban játék-, művészet- és mozgásterápiás elemeket használunk.
A gyermekek terápiájában a szülő is fontos szerepet kap, hiszen segítségére és együttműködésére nagy szükség lesz ahhoz, hogy tartós változást lehessen elérni. A gyermekkel való első találkozást így mindig megelőzi egy szülőkkel folytatott interjú, melyben körüljárjuk a problémát. A gyermekkel való első 4-5 találkozás alkalmával játékos, rajzos tesztek felvétele történik, melyek segítik a pszichológust abban, hogy kialakítsa szakmai diagnózisát és ajánlást tegyen a terápia céljaira és hosszára. A 4.-5. találkozás után újabb szülőkonzultációt hívunk össze, melyen tájékoztatjuk a szülőket szakmai álláspontunkról és egyeztetjük a terápia menetét. A gyermek terápiájával párhozamosan személyes interjúk során az édesanyával és az édesapával is megismerkedünk, kb. 10 alkalmanként a gyermek fejlődésének megvitatása céljából páros szülőkonzultációt is tartunk.
A leggyakrabban felmerülő gyermekkori problémák, melyek esetében ajánlott lehet pszichológust felkeresni:
Magtartásproblémák, Tanulási problémák, Szorongás, Önértékelési problémák, Táplálkozási problémák, Alvási problémák, Hnagulat ingadozás, Figyelmi problémák, Kapcsolati problémák, Serdülőkori életvezetési problémák, Pályaválasztási nehézségek
Felnőtt-pszichológia
Mindannyiunk életében akadnak olyan pillanatok, melyek leküzdéséhez segítségre van szükségünk. A pszichológus támasz ezekben az időkben, aki segít körvonalazni azt az utat, melyen a segítségkérő tovább indulhat. Nem utasít, nem ad tanácsot, csupán segít, hogy könnyebb legyen a döntés meghozatala, hogy mozgósíthatóvá váljanak a meglévő erősségek, a már kialakított stratégiák, végül pedig a lehető legjobb megoldás születhessen meg.
Az első találkozások felnőttek esetében is az ismerkedésről, a probléma körvonalazásáról szólnak, melyeket követően sor kerül a "szerződés megkötésére", azaz a terápiás egyezségre, melyben lefektetjük a megvalósítani kívánt célokat, az ehhez alkalmazandó módszereket és a terápia idejének várható hosszát.
A pszichológusnak titoktartási kötelezettsége van, így az Ön problémáját is a legnagyobb diszkrécióval kezeli együttműködésük teljes hossza folyamán.
Problémák, melyekkel hozzám fordulhat:
Figyelemzavar, Szorongás, Stressz, Feszült hangulat, Félénkség, Depresszió, Önismereti igény, Testkép- és evészavarok, Megmagyarázhatatlan testi tünetek, Pszichoszomatikus betegségek: asztma, IBD, IBS, colitis ulcerosa, szív-érrendszeri panaszok, krónikus fáradtság szindróma, indokolatlan meddőség.