top of page

Sportpszichológia sportolóknak

Sportpszichológushoz leggyakrabban olyankor fordulnak az emberek, mikor úgy érzik, olyan akadályba ütköztek, mely rossz hatással van a teljesítményükre és azzal nem tudnak egyedül megbirkózni. Gyakori az is, hogy egy közelgő fontos versenyre szeretnének minél jobban felkészülni, vagy egyszerűen csak javítani a teljesítményükön, elsajátítani a mentális edzés technikáit. Emellett a sportpszichológus felkereshető bármilyen problémával mely a sportoló életében nehézséget okoz, legyen az magánéleti vagy a sportághoz köthető természetű.

Az időpontkérést követően az első pár alkalommal általában beszélgetés következik, melynek során a szakember és a sportoló megismerkednek egymással, feltárják a kezelendő problémát és megállapodnak együttműködésük feltételeiben. Az interjú mellett ilyenkor tesztek felvételére is sor kerülhet, mely segíti a sportpszichológust a további munka kialakításának menetében.

A találkozások időtartamának és gyakoriságának megállapítására a kijelölt célok figyelembevételével kerül sor. Leggyakrabban heti egyszeri találkozás javasolt, mely 50-60 perces időtartamú. Közeli verseny esetén természetesen sűrűbben is követhetik egymást az időpontok. A találkozások száma teljes mértékben a kitűzött céltól függ. A sportpszichológiai felkészítés is, mint minden pszichológiai konzultációs módszer időt igénylő folyamat, melynek hatásai hosszabb távon mutatkoznak meg. A mentális felkészülés akkor lesz igazán hatékony, ha jól illeszkedik a sportoló edzés- és versenyterheléséhez.

A pszichológussal való közös munkát akkor érdemes megkezdeni, mikor a versenyző az alapozó, versenymentes időszakban van, hogy legyen ideje elsajátítani és gyakorolni a technikákat. Az első időszakban leggyakrabban relaxációs módszerek tanítására kerül sor, melyeket a sportoló később önállóan alkalmazhat. Ezek a technikák segítenek a megfelelő versenyállapot elérésében, a koncentráció maximalizálásában, az izgalmi szint csökkentésében és a szervezet hatékonyabb regenerálódásában. A relaxációs módszerek megtanulása a sportmozgásokhoz hasonlóan gyakorlást és időt igényel, elsajátításuk megközelítőleg 3 hónapos folyamat.

Mikor a sportoló már készség szinten használja a relaxációt, sor kerülhet a mentális tréning módszerének megtanulására, mely tulajdonképpen fejben történő gyakorlást, tervezést jelent. A mentális tréning idegrendszeri jelenségeken alapul, kimutatható, hogy egy mozdulatsor fejben történő lejátszásakor ugyanazon idegpályák is működnek, mint a valós kivitelezés során, így a képzelet útján lehetőség van a mozdulatok begyakorlására, tökéletesítésére és javítására. A sportoló így az edzéseken kívül, testének igénybevétele nélkül is képes lesz a versenyekre való felkészülésre. A mentális tréning alkalmazásának hatására a sportoló sokkal magabiztosabbá, teljesítménye kiegyensúlyozottabbá válik.

A tanulás időszakát a technikák éles helyzetben történő kipróbálása, kijavítása követi.

Az együttműködés következő időszakában általában a megfelelő versenyforma kialakítása a cél, folyamatosan ellenőrizve és javítva az eddig tanultakat. A felkészítés mellett természetesen minden alkalom során lehetőség van a sportoló által megbeszélni kívánt témákkal való foglalkozásra, problémamegoldásra.

A sportpszichológus titoktartási kötelezettséggel rendelkezik, így az edzőkkel, szülőkkel való kapcsolattartás során- amennyiben a sportoló azt kéri vagy engedélyezi - csak az előzetesen egyeztetett információk átadására kerülhet sor.

A sportpszichológusi munka akkor tekinthető a leghatékonyabbnak, ha a sportoló, az edző, gyerekek esetén a szülő és a pszichológus közös csapatként, őszintén, a sportoló érdekeit szem előtt tartva tud dolgozni.

A segítségkérésre természetesen akkor is van lehetőség, ha a sportoló konkrét, rövidebb idő alatt megoldható problémával jelentkezik, vagy mikor nem ilyen ideálisak a körülmények és nem áll rendelkezésre ilyen sok idő. Az együttműködés kereteinek megkötésére ezért mindig a megoldandó feladat figyelembevételével kerül sor, igazodva a sportoló élethelyzetéhez. Az eredményes együttműködéshez azonban érdemes a nagyobb gondokat megelőzve, még időben felkeresni a sportpszichológust.

Elkészült új honlapom!

 

Friss információkért kérem keressen a www.tormanoemi.hu oldalon!

Visit

2601 Mission St.

San Francisco, CA 94110
 

Call

T: 123-456-7890
F: 123-456-7890

 

Contact

info@mysite.com

  • facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus

© 2023 by Advisor & co. All rights reserved

bottom of page